Po për Ballist Morinën, ç’thuhet ?

Nga Gëzim Llojdia   Tash që kombëtarja shkoi definitivisht në Francë 2016  nga ngazëllimi duket se harruam një pikë të vogël. Ku gjendet njeriu i dronit me shkakun e të cilit shqiptarët Lexo më tej

Kush ta bëjë demokratizimin e dytë?!

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri        Lexova me mjaft interes analizën e publicistit të mirënjohur, zotërisë Ajet Nuro, me titull, “Shqipëria ka nevojë për një valë të dytë demokratizimi”, të botuar në Lexo më tej

“PARATHËNJE” E KONFERENCËS SË JALTËS…

13 TETOR 1943 Nga Fritz Radovani   ■503 QYTETARË TË VRAMË… NË TIRANË! ■Lufta e Dytë Botnore hapi një kapitull të ri, aq sa dramatik edhe të turpshëm për të gjithë ata Lexo më tej

ROLI I DIASPORËS NË POLITIKËN E JASHTËME AMERIKANE

Nga Frank Shkreli   Të premtën që kaloi, në Departmentin Amerikan të Shtetit (DASH) në Washington u mbajt konferenca një-ditore mbi rolin e diasporës në politikën e jashtëme dhe në diplomaci, tubim që shënoi Lexo më tej

Shqipëria ka nevojë për një valë të dytë demokratizimi

Nga Ajet Nuro     Këtë vit, në dhjetor, mbushen plotë 25 vjetë nga dita kur filloi lëvizja studentore që u pasua me ndryshimet që të gjithë i dime dhe që i Lexo më tej

Kisha e Milosheviqit dhe xhamia e Sulltan Mehmetit

Xhamia e Sulltan Mehmetit në Prishtinë, u ngrit mbi themelet e katedrales katolike të Arbërisë, aty ku u varros Pjetër Bogdani, personaliteti ynë më i madh pas Gjergj Kastriotit- Skënderbeut, kurse faltorja Lexo më tej

MEGJITHË DËSHPRIMIN PËRKRAHJA DUHET TË VAZHDOJË !

Nga Arif Ejupi   Secili shqiptarë e ka përjetuar rëndë humbjen e djeshme të Kombëtares sonë në stadiumin Arena Elbasan të Shqipërisë ndaj Serbisë. Kjo ndeshje e kthimit e vlefshme për kualifikimet Lexo më tej

PO SIKUR TA MBJELLIM PATATE “ELBASAN ARENËN”?

Nga Gëzim Llojdia 1. Ngjau rreth 25 vjet m parë ,ndoshta më  tepër,  kur Flamurtari i Vlorës humbte në Vlorë   një ndeshje   të pritshme për fitore  me  “17 Nëntorin “ e  Tiranës.Vlonjatët Lexo më tej

Nikoliqi si Milosheviqi: “Në Kosovë gjithëçka është serbe”!?

Nga Prof. Dr. Mehdi Hyseni   *** Kjo është gënjeshtër e presidentit serb Tomislav Nikoliq, sepse Serbia nuk ka qenë e pranishme në Kosovë për 11 shekuj, por vetëm një shekull si  Lexo më tej

DUKE MOHUAR VETVETEN NUK FITOJMË SIMPATINË TEK TË TJERËT

Nga Arif Ejupi   Javën që shkoi gazeta “Express” e Prishtinës ka publikuar një videokasetë me pamje nga vrasja e Avni Dudit dhe Fahri Bicit . Këta dy pjesëtarë të orëve të Lexo më tej

 

Tag Archives: Myrteza Mara

DY FJALË PËR “STINËN E PESTË” TE POETIT MYRTEZA MARA

Nga Luan Çipi   Kanë folur shumë për poetin, romancierin e tregimtarin Myrteza Mara, autorin e suksesshëm të 17 veprave të spikatura të letërsisë së sotme vlonjate, që është në të njëjtën kohë Kryetari i Klubit Letrar “Petro Marko” në

NGRITJE EVOLUTIVE DREJT VLERAVE SHPIRTËRORE

Nga Xheladin Mjeku   Myrteza Mara: “MUZEU I DHIMBJES”, tregime dhe novela, botoi “Toena”, Tiranë, 2011 Shkrimtari vlonjat Myrteza Mara (1945), që prej vitesh është i pranishëm në letrat shqipe me poezinë dhe prozën e dëshmuar për tematikën dhe veçantinë