PERDORIMI I PESTICIDEVE DHE BIODIVERSITETI

Nga Zef Mulaj (Mbi biodiversitetin një efekt negativ bëjë përdorimi i pesticideve dhe në përgjithësi të produkteve kimike për bujqësinë). Përdorimi i agrokimikateve ka ndryshuar ekosistemet, relativisht faunes dhe bimët; Pasojat më Lexo më tej

Gëzimi nga ligësia

Nga Aurel Dasareti*   Për ta luftuar një ide duhet së pari të kesh një ide kundërshtuese. Shikuar nga pikëpamja e një shtypësi, idetë luftohen më shpejtë nëse dikush i frikëson njerëzit Lexo më tej

Urat kanë lindur për ti bashkuar brigjet

Nga Gëzim Llojdia   1. Si në të gjithë botën,urat kanë  një mision të veçantë dhe kanë lindur nga nevoja për ti bashkuar brigjet. Një urë është ndërtuar  me një strukturë  të Lexo më tej

INSTITUCIONET HESHTËN VDEKJEN E KATËR ATDHETARËVE

                   Jemi i vetmi popull që kemi dy palë heronj dhe dëshmorë..! Nga Xhafer LECI   Kosova po lëngon dhe vuan shumë nga karrierizmi Lexo më tej

Shpjegim per diplomacine…

Nga Kastriot Myftari   Emërimi i Besiana Kadare, vajzës së Ismail Kadare, në postin e ambasadores së Shqipërisë në UNESCO (Organizata për Arsimin, Shkencën dhe Kuturën e OKB), me qendër në Paris, Lexo më tej

SHQIPËRINË e dua me gjithë zemrën, shpirtin dhe forcën time

Nga Aurel Dasareti* Ështëvetëm njërecetëqë mund të shpëtojëshqiptarët, në te thuhet: Një mirëqenie e përbashkët.   ***   Unë zakonisht e them atë çfarë unë besoj dhe unë kam prirje të besoj Lexo më tej

KUSH PUNOI ME SHBURRNUE MALET E LEKËS ?!

Nga Fritz Radovani Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… ■1945 EDHE SHPELLAT KANË DOSJE… Heeee…bre, ku i keni ata dy komunistët “trima” Enverin e Mehmetin, që kanë ba namin tue luftue, Lexo më tej

Për një debat interesant

Nga Mimoza Dajçi   Të paktën ne emigrantët, sapo gjejmë pak kohë, ulemi përprara televizionit për të parë kanalet e ndryshme që transmeton Shqipëria, sinqerisht disa në vend që të sjellin kënaqësi të Lexo më tej

Kremlini e zbuloi fytyrën e vërtetë

Nga Dr. Prof. Eshref Ymeri   Para ca ditësh, siç është bërë e njohur nga mjetet e informimit masiv, ministria e punëve të jashtme të Rusisë dha shpjegime lidhur me votën kundër Lexo më tej

KOMPLOT NË HESHTJE

Nga Rasim Bebo               “Komplot në heshtje, apo një vullnet pёr të errёsuar historinë parahelene të Greqisë?!… Kjo nuk na pengon për të çuar hulumtimet tona sa më larg që të Lexo më tej

 

Tag Archives: Mimoza Dajçi

Për një debat interesant

Mimoza Dajçi

Nga Mimoza Dajçi   Të paktën ne emigrantët, sapo gjejmë pak kohë, ulemi përprara televizionit për të parë kanalet e ndryshme që transmeton Shqipëria, sinqerisht disa në vend që të sjellin kënaqësi të lodhin më shumë. Çfarë përbën një shqëtësim vërtetë

Rënie fatale!

Mimoza Dajçi

Nga Mimoza Dajçi, New York   Humbja drastike e PD për Bashkiaket 2015 ishte një rënie fatale nga “trampolina në thellësitë e Adriatikut”. Pavarësisht dhunës, manipulimeve apo pazareve nën dorë që mund të ketë bërë koalicioni i majtë, mendoj se

Votimi Imagjinar

Mimoza Dajçi

Nga Mimoza Dajçi   Sapo ka përfunduar proçesi i numërimit të votave për zgjedhjet Bashkiake 2015 në Shqipëri, ose Bashkiaket 2015 siç u quajtën nga mediat. Kush mundi, që pati kohë e dëshirë votoi, e hodhi votën në kutinë e

Politika eshte mjeti per marreveshje qytetare per qytetaret

Hillary Clinton

Nga Violeta Mirakaj Fotot Merlin Anderson   Eshte dite e shtune , data 13 Qershor. Nje dite e bukur vere, ku dielli me rrezet e tij te ngroh dhe te fton te dalesh shetitje,pas nje jave te lodhshme pune, per

Letër Presidentes së Republikës së Kosovës Znj. Atifete Jahjaga

Mimoza Dajçi

Nga Mimoza Dajçi Organizata e Gruas “Shpresë & Paqe” The Women’s Organization “Hope & Peace” Adresa: 810 Pelham Parkway South #3 E Bornx. NY, 10462 USA Adresë email-i: hope.peace.org@gmail.com

__
 • Vizitorë në Kanada? Fluturoni drejt Kanadasë pa frikë se mund të sëmureni apo të papritura të tjera!!! Travel Insurance
 • Postimet më të fundit

  • Doktor Thoma Dardeli në vitin 1954

   Revolucioni antikomunist hungarez i vitit 1956 në penën e një shqiptari pjesmarrës

   3:19 am By admin
   Përshtypje nga libri « Revolucioni antikomunist hungarez » i Dr. Thoma Dardelit Nga Ajet Nuro   Së pari, dua t’a falenderoj përzemërsisht autorin për kujdesin për t’më ftuar
  • Zef Mulaj

   PERDORIMI I PESTICIDEVE DHE BIODIVERSITETI

   10:59 pm By admin
   Nga Zef Mulaj (Mbi biodiversitetin një efekt negativ bëjë përdorimi i pesticideve dhe në përgjithësi të produkteve kimike për bujqësinë). Përdorimi i agrokimikateve ka ndryshuar ekosistemet,
  • Arkitekti Karl Gega

   Dyshja gjeniale: Baroni Gjergj Sina dhe Arkitekti Karl Ghega

   4:00 pm By admin
   Miqësia dhe bashkëpunimi në mes dy kolosëve nga trojet shqiptare – Pjesa e dytë Nga Pjeter Logoreci   Me largpamësi, Baroni Gjergj Sina, kapitalin e fituar
  • SAM_2875

   BASHKIMI EVROPIAN MBESHTET SHOQERINE CIVILE NE SHQIPERI

   12:44 pm By admin
   Nga Arben Lagreta 4,7 milionë euro të destinuara për sektorin jo-qeveritar   Zyra për Shqipërinë e Projektit “Asistenca Teknike për organizatat e Shoqërisë Civile”, (TACSO), organizoi
  • Bajame Hoxha-Çeliku

   SHERIF BALI, TITANI I LIRIKËS SHQIPTARE

   12:31 pm By admin
   Nga Bajame Hoxha Çeliku   Nga mesi i viteve 60-të të shekullit të kaluar (saktësisht në dhjetor ‘64, kur ishte në klasën e tetë) u ngrit
  • Kristaq Turtulli

   DAJA

   4:05 pm By admin
   Tregim nga Kristaq Turtulli Gallaktion Viso kthehej në shtëpi pas një turni të zgjatur dhe rrugëtimi të mërzitshëm me tramvaj dhe metro. Ditë e nxehtë, të
  • Kabil Bushati

   PËRSE NUK KREMTOHET “LUFTA E KOPLIKUT”?

   2:25 pm By admin
   Nga Kabil Bushati Pjesa e dytë Mirenjohja nuk njeh kufij ndërshtetrorë edhe ato që janë përtej detit. Mjafton të përmendim këtu një rast tipik të një
  • Sejfulla Maleshova

   SI E SHOH SOT SEJFULLA MALËSHOVËN

   2:02 pm By admin
   Nga Luan Çipi E kam shijuar poetin Sejfulla Malëshova, duke e ndjekur në peripecitë e jetës së tij, që më është dukur aq interesante, e veçantë,
  • Ramiz Doko

   Duke lexuar librin “ VLORA DJEPI I PAVARËSISË”

   1:14 am By admin
   Nga Ramiz Doko   Këto ditë në tregun e librit në Tiranë ka dalur libri “VLORA DJEPI I PAVARËSISË” e autorit Qatip Mara ,botuar nga UEGEN.
  • Kabil Bushati

   DRITËHIJET E LUFTES SË KOPLIKUT

   3:26 pm By admin
   Nga Kabil Bushati   Shkak për shpërthimin e intervencionit  ushtarak nga ana jugosllavëvet kunder krahinës së Shkodrës shërbeu një incident kufitar burim i të cilit ishte
 • Albanian Yellow Pages

  Shqiptari i Montrealit 1 by Ajet Nuro