PETOVA -IME NJË ANDËRR E PËRPARIM HYSI

Nga Gëzim Llojdia 1. Petova  është një katund në Myzeqe.Ku gjëndet aktualisht Petova?Themi në Myzeqe .Pa kërkuar adresë.Por aerodrom nuk  ka ,udhë sigurisht fushë dhe jetë   ka gjithashtu   frymon në të gjitha Lexo më tej

PAPA YNË

Nga Skënder Buçpapaj   Nga mënyra si e pranoi ftesën për të vizituar vendin tonë, mua dhe jo vetëm mua Papa Françesku ma krijoi idenë se ai është me prejardhje arbëreshe. Në Lexo më tej

KA FILLUAR PUNIMET ASAMBLEJA E PËRGJITHËSHME E KOMBEVE TË BASHKUARA

Nga Frank Shkreli   Si çdo vit në muajin shtator, ashtu edhe sivjet ka filluar punimet prej dy javësh, Asambleja e Përgjithëshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), në kryeqëndrën e kësaj organizate në Lexo më tej

KULLA «ETNIKE» E RUSTEM GECIT

Nga Agim Shehu   Në ngjarjet e Kongresit të Berlinit kur niste prerja e parë e Shqipërisë Dora D’Istria thirri si kuje shqiptare: „Fuqitë e Mëdha të Europës duke flijuar një popull Lexo më tej

I FLAKU PUNTORËT DHE SHKOI NË SHKUP

Nga Danel Cana   Në spitalin gjinekologjik, materniteti dhe reparti i kirurgjisë të Elbasanit, të cilat janë edhe pranë e pranë si ndërtesa, ka ndodhur një “Operacion fshesa” siç bën policia greke Lexo më tej

Krishti tek “Lulet e Verës” (Esse)

Nga Aristotel Mici Në librin poetik “Lulet e Verës” të Naim Frashërit, botuar më 1890, midis vjershave të tjera ndodhet edhe ajo qe titullohet “Përpara Krishtit”. Për arsyet më naïve kjo vjershë Lexo më tej

Vizita e Papa Françeskut në Shqipëri mesazh për integrim të kombit shqiptar drejt perëndimit!

Nga Asllan Dibrani   Vizita e Papa Françeskut në Tiranë, po cilësohet si historike për të gjithë shqiptarët, kudo që janë. Shtypi  botëror   për  vizitën  e sotshme   të Papa Françeskut në Shqipëri, Lexo më tej

TË LUMTË, SHQIPËRIA IME!

Nga Prof. Murat Gecaj, publicist e studiues, Tiranë   Tani, kur po i shkruaj këto pak radhë,  është mesdita e datës 21 shtator 2014. Të gjithë bashkëkombësit e mi, që ndodhen në Lexo më tej

SHEMBULLI KOMBËTAR I LURËS MEDALION SHQIPTAR PLANETAR I VIZITËS SË BEKUAR TË ATIT TË SHENJTË

Nga Ramiz Lushaj 1.        Kisha katolike Shën Maria në Lurë, që mban emrin e Nanës së Jezu Krishtit,  ndoshta e ngritur në shek. XV, vend pelegrinazhi i kahershëm, nga erozioni i Lexo më tej

Cilën Shqipëri po vizitoni i nderuar Papë?

Nga Reshat Kripa   Në shtypin e përditshëm lexoj fjalën e Papa Françeskut në lidhje me vizitën në Shqipëri. Në këtë fjalë ai theksoi:               “Të dielën e ardhshme, me ndihmën Lexo më tej

 

Tag Archives: Bardhosh Gaçe

ERDHI PËRSËRI FESTA E PAVARËSISË SONË KOMBËTARE!…

Nga Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë 1. Në historinë mijëravjeçare të popujve, ngjarja më e shënuar e tyre është shpallja e pavarësisë ose data e formimit të shtetit të tyre. Secili vend, duke iu drejtuar historisë së vet, krenohet