Tribuna Shqiptare | Tribuna e shqiptarëve në NET!
 

Tribuna Shqiptare – Po tani?

logo.jpg

Nga Tribuna Shqiptare Albemigrant (2001) dhe Tribuna Shqiptare janë krijuar që të ndihmojnë sado pak qarkullimin e informacioneve mes shqiptarëve që jetojnë jashtë atdheut, me qëllimin e mirë për bashkëpunim mes tyre. Ndërsa Tribuna Shqiptare, ka patur si qëllim të

13 DHJETOR 1990 SHKODRA PERSHËNDETË DEMOKRACINË

shkodra_pa_enverin

25 VJETË PA TIRANIN ENVER HOXHA ! Nga Fritz Radovani   13 DHJETOR 1990 ■Edhe njëherë plot dritë kjo ndertesë e Prefekturës së Shkodres! Ishte zgjue Shkodra mbarë me një mendim 46 vjeçarë në kokë: “Deri kur surrati i këtij

TË DREJTAT E NJERIUT SI STANDARD NDËRKOMBËTAR

Frank Shkreli

Nga Frank Shkreli   Dita e të Drejtave të Njeriut shënohet nga komuniteti ndërkombëtar çdo vit me 10-dhjetor, date kjo që përkujton ditën kur në vitin 1948, Asambleja e Përgjithëshme e Kombeve të Bashkuara miratoi Deklaratën Universale mbi të Drejtat e Njeriut. Dy vjetë

Ditët kur rrëzohej komunizmi

skifter_kellici2

Fragment nga romani “Historia e një vdekjeje të vonuar” Nga Skifter Këlliçi, botuar në Koha Jonë   Mobilie të rënda, kolltukë, divane të veshur me lëkurë shumëngjyrëshe, qilima e tapete, ishin shpërndarë çrregullisht nëpër korridoret e dhomat e boshatisura, ky

Ismail Morina, të lirohet dhe të vihet nën mbrojtjen e sigurimit të shtetit shqiptar!

Prof Dr Mehdi Hyseni

Barometri diplomatik Nga Prof. Dr. Mehdi HYSENI *** Pse nuk e arrestuat dhe nuk e burgosët kriminelin Zhelko Razhnjatoviq-Arkan, i cili së bashku me gruan e tij, Cecën, me pasaporta fallso nga kufiri maqedon  hynë në Pogradec të Shqipërisë në

FLAMURIT KOMBËTAR I 28 NËNTORIT PËRHERE NË ZEMRËN E MERGIMTARËVE SHQIPTARË

dibrani_nov_13

Nga Asllan Dibrani   Kudo u manifestuar  në shtetet të perëndimore, dita ma e madhe  e çlirimit të Atdheut nga okupatori i Perandorisë Osmane .Të ngjashëm  mbajti edhe Shoqata “Kadri Zeka ” në Kirchheim-Teck të Gjermanisë, më 05.12. 2015, organizoj.

Serbia kurrë nuk do ta njohë Kosovën derisa kjo të bashkohet me Shqipërinë

Prof Dr Mehdi Hyseni

Barometri diplomatik Prof. Dr. Mehdi HYSENI    *** Nelson Mandela: “ No single person, no body of opinion, no political doctrine, no religion doctrine can claim MONOPOLY  on TRUTH.”   *** Dialogu i Brukselit  nuk parashikon njohjen e  Kosovës nga 

Historia e një vdekjeje te vonuar

Shkrimetari dhe publicisti Skifter Këlliçi

Nga Skifter Këlliçi, botuar në Koha Jone   Shkrimtari Skifter Këlliçi vjen për botuesit me një tjetër roman që trajton ngjarje historike. “Historia e një vdekjeje te vonuar” është një vepër që risjell nga një këndvështrim i ri periudhën e

NUK DONIM TË PUNONIM SI SKLLEVËR PËR INTERESA TË QEVERISË KOMUNISTE

spaci4

LOTË QË NUK SHTEREN Rreth librit të Bedri Çokut “Arrestova” shokun tim…”, Tiranë 2015 Nga Enver Memishaj   “Për të ngritur flamurin pa yllin komunist unë shpreha mendimin se në pamundësi për të gjetuer një çarçaf të kuqtë të çanim

Ëndrra e dhjetoristëve: “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”…

f2e81348-261e-42fb-b3e8-2ae0dd1f745e---0-

(Përjetime të një mësueseje në prag të 25-vjetorit të lëvizjes studentore që përmbysi regjimin diktatorial të Enver Hoxhës).  Nga Keze Kozeta Zylo             Ndonëse ka kaluar çerek shekulli qëkur filluan lëvizjet e mëdha për të përmbysur regjimin më dikatorial në