Ne as kemi qënë ndonjëherë dhe as jemi si gjithë të tjerët

- Replikë me z. Henri Çili   Nga Andon Dede, Nju York   Duke lexuar një kronikë nga promovimi i librit të Prof. Servet Pëllumbit, “Përmbysja e komunizmit”, më tërhoqi vëmendjen fjala Lexo më tej

Lojë e rrezikshme

Nga Aurel Dasareti   Fqinjët e konsiderojnë Shqipërinë armik të rrezikshëm. Kur dikush është i rrezikshëm, atëherë duhet ose të likuidohet ose të dobësohet. Megjithatë, është më mirë tëta kenë frikënse të Lexo më tej

KUJTOJ ÇERÇIZ TOPULLIN

Nga Luan Çipi   Më ka tërhequr që nga fëmijëria figura, që do ta quaja legjendare e Çerçiz Topullit, ndikuar nga mjedisi im familjar gjirokastrit, po sidomos nga që e kishte për Lexo më tej

I DENUEM EDHE MBAS VDEKJES

Nga Broz Simoni   Mbrapshtinat e diktaturës nuk paskan të mbarueme. Edhe kur njeriu do me i harrue, kujtimet e së kaluemes të sillen pa pra n’ tru e s’ të lane Lexo më tej

“Idhujt dhe gogolët e diasporës” dhe diçka më shumë

Uniteti Kombëtarë bënë fjalë për qeverisjen dhe të jetuarit në një shtet të përbashkët, cili pra qenka kuptimi i Bashkimit Kombëtarë në diasporë, çka i pengon ata të jenë unik? Nga Agim Lexo më tej

PËRPARIMET DHE SFIDAT NË BALLKANIN PERËNDIMOR Shqetësime serioze për influencën e Rusisë në Ballkan

Nga Frank Shkreli   Ky ishte titulli i seancës që u mbajtë të mërkurën nga Nën-Komisioni i Punëve të Jashtëme të Kongresit Amerikan që merret me punët e Europës dhe të Euro-Azisë. Lexo më tej

THOTI APO ZEUSI I PARI

Për të gjithë kureshtarët e historisë Nga Danel Cana   Jeta në Tokë ka miliona vjetë që egziston dhe zhvillohet duke ruajtur vazhdimësinë e saj nga të gjitha qëniet e gjalla, mbi Lexo më tej

Unë, ti ai ose ajo/ Ne, ju, ata ose ato; Po Shqipëria?

Nga Ajet Nuro 25 vjetë nga ndryshimet që përfshinë edhe Shqipërinë…   Rasti i komedisë së arrestimit të dy deputetëve shqiptarë dhe saga e akuzava të ndërsjellat për komandim vrasjesh mes këtyre Lexo më tej

Demokracia shqiptare në 25 vjet: Sfida dhe mundësi

Nga Dr. Elez Biberaj Drejtor i Drejtorisë së Euroazisë Zëri i Amerikës   Fjala kryesore në Konferencën mbi 25 vjetorin e tranzicionit në Shqipëri Universiteti Europian i Tiranës Tiranë, 24 prill 2015 Lexo më tej

“DR. ISLAM LAUKA, TI S’JE SI ATA…”

Nga Ramiz Lushaj   “Gëzohu se t’i s’je si ata. Ti je ai që duhet të jesh dhe jo ai që duan ata…” – e komenton Xhavit Hasanpapaj në Nju Jork analizën Lexo më tej

 

Daily Archives: March 7, 2012

Te gjithe mësueseve anë e kand botës, në Illyri e Diasporë : -Gëzuar 7 Marsin, Diten e Mësuesit!

Nga Ibrahim Egriu     I perkujtojmë pishtarët e arsimit! Enter your email address:Delivered by FeedBurner

HAPJA E EKLIPSIT

Nga Xheladin Mjeku Agim Mato: “JASHTË EKLIPSIT”, poezi dhe poema, botoi SHB. “ACP&LULU”- USA, 2011 Prologu poetik Vogëlsia e mendimit tim për një fushë kaç të gjërë të vëllimit voluminoz poetik “Jashtë eklipsit” të Agim Matos bëjnë të kundrosh formën

“BADIGARDI”

Nga Siri Sulejmani   Nga mesi i viteve tetëdhjetë mbarova fakultetin ekonomik me notën mesatare nëntë. Nga ky rezultat shpresoja të më emëronin në ndonjë ndërmarrje të kryeqytetit, them shpresoja, pasi nuk kisha ndonjë mundësi për ndërhyrje miqësore, gjë që

Kujtimet si fletëz libri

Nga Këze Kozeta Zylo Në çdo 7 Mars nga nxënësit merrja, Tufa mimozash gjithë aromë, Mbrëmë në ëndërr m’u shfaq klasa, Pa nxënësit e mi, skelet, kufomë… Enter your email address:Delivered by FeedBurner

__
 • Vizitorë në Kanada? Fluturoni drejt Kanadasë pa frikë se mund të sëmureni apo të papritura të tjera!!! Travel Insurance
 • Postimet më të fundit

  • andon_dede

   Ne as kemi qënë ndonjëherë dhe as jemi si gjithë të tjerët

   10:37 pm By admin
   - Replikë me z. Henri Çili   Nga Andon Dede, Nju York   Duke lexuar një kronikë nga promovimi i librit të Prof. Servet Pëllumbit, “Përmbysja
  • dasareti

   Lojë e rrezikshme

   10:34 pm By admin
   Nga Aurel Dasareti   Fqinjët e konsiderojnë Shqipërinë armik të rrezikshëm. Kur dikush është i rrezikshëm, atëherë duhet ose të likuidohet ose të dobësohet. Megjithatë, është
  • Luan Çipi

   KUJTOJ ÇERÇIZ TOPULLIN

   10:13 pm By admin
   Nga Luan Çipi   Më ka tërhequr që nga fëmijëria figura, që do ta quaja legjendare e Çerçiz Topullit, ndikuar nga mjedisi im familjar gjirokastrit, po
  • Shkrimtari, kritiku dhe veprimtari Shefqet Dibrani

   POEZIA ELITARE E ALKETË SPAHIUT….

   4:25 pm By admin
   Alketë Spahiu, “MUZA JAM UNË“, poezi, botoi Shtëpia Botuese “ROZAFA”, Prishtinë 2013. faqe 80. ISBN 978-9951-02-241-5 Nga Shefqet Dibrani   Përmbledhja poetike “MUZA JAM UNË”, e
  • broz

   I DENUEM EDHE MBAS VDEKJES

   3:35 pm By admin
   Nga Broz Simoni   Mbrapshtinat e diktaturës nuk paskan të mbarueme. Edhe kur njeriu do me i harrue, kujtimet e së kaluemes të sillen pa pra
  • andi mustafaj 1

   ANDI BESNIK MUSTAFAJ NË SALLONIN E NDERIT TË MINISTRISË SË JASHTME TË FRANCËS

   3:10 pm By admin
   Nga Ramiz Lushaj   1. E veçanta e 24 prillit 2015 në Sallonin e Nderit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Francës do të mbahet
  • Petraq J. Pali

   FIRMA E KOHES

   2:52 pm By admin
   Analizë e romanit “Goja e natës” të Petraq J. Palit Nga Leonidha Naqe Dhrami   Kalaja me themele guri rron me shekuj, epoka.  Kalaja me leter
  • Luan Çipi

   “GJENDJE LUFTE ME GREQINË”?

   11:01 pm By admin
   Nga Luan Çipi “Gjendje lufte me Greqinë”. Vallë ky term, si është i mundur? Në një strehë e kemi shtëpinë: “NATO”, kala e pamundur!   Enter
  • Agim Vuniqi

   “Idhujt dhe gogolët e diasporës” dhe diçka më shumë

   10:56 pm By admin
   Uniteti Kombëtarë bënë fjalë për qeverisjen dhe të jetuarit në një shtet të përbashkët, cili pra qenka kuptimi i Bashkimit Kombëtarë në diasporë, çka i pengon
  • IMG_1861

   Piktorët shqiptarë në Pier 94, në ekspozitën ArtExpo 2015 në Manhattan

   10:48 pm By admin
   Nga Keze Kozeta Zylo   Në Manhattan në Pier 94, në botën e magjisë së artit në një ditë të bukur pranverore, më e bukura e
 • Albanian Yellow Pages

  Shqiptari i Montrealit 1 by Ajet Nuro