Ministria e Punëve të Brendshme është përgjegjësja kryesore për parandalimin dhe luftën e migracionit të parregullt

Nga Ramiz Dërmaku     Nuk  ka shifra te plota  se sa  persona e kanë lënë Republikën e Kosovës. Shume familje shqiptare po bejne orvatje titanike per ta ndaluar ekzodin, ndersa Qeveria Lexo më tej

Zotëri ministra dhe z.Stavileci çfarë gjykimi e kish prit nga ju Mixhën Ramë me 25 fëmijë?

Nga Asllan Dibrani   Blerand Stavileci, “Ministrit i  Zhvillimit Ekonomik”,  i cili në emisionin Interaktiv të KTV  me deklaratat e tij i ngjasonte disa komunisteve  serbo-shqiptarë në kohen e ish-Jugosllavisë?Kur  mbronin organet e Lexo më tej

IRONIA E EVROPËS SHITET SI QYTETËRIM

Nga Danel Cana Ne shqiptarët jemi të ndieshëm dhe të vëmëndëshëm ndaj ngjarjeve brënda dhe jashtë vëndit. E them me bindje të plotë se i besojmë shumë “Llogjikës”, arsyes të drejtuarit dhe Lexo më tej

Teologjia është një shaka

Nga Aurel Dasareti*   Unë gjithmonë kam respektuar fenë e të tjerëve. Siç kam thënë, ka vetëm një Zot dhe shumë njerëz të hutuar. Diskutimet e shqiptarëve në tema teologjike, ideologjike, politike Lexo më tej

HAPNI DOSJET ! 3

KRIMET E KOMUNIZMIT NUK PARASHKRUHEN… Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë… Nga Fritz Radovani – Pjesa e tretë                                  “KËNDEJ KALOHET NË QYTET T’ MJERIMIT,                                     KËNDEJ KALOHET NË DHIMBJEN PA Lexo më tej

STRATEGJIA E INVESTIMEVE KINEZE NË EUROPË – MUNDËSI E ZHVILLIMIT TË TROJEVE SHQIPTARE

Nga Artur Vrekaj   Rezerva monetare e Kinës është afër shifrës së katër Trilion dollarëve, një shifër e konsiderueshme kjo për të bërë realitet investime në vënde të Europës Lindore dhe Juglindore Lexo më tej

Ku jeni dhe ku ishit ju “Akademikë” në dramat dhe sfidat e kombin tonë !?

Nga Asllan Dibrani   Për çudi këtë  gjendje aq dramatike , aq të nderë dhe të mjerë  nuk e kanë parë kurrë akademikët tanë ? Kosova ma morri epilog  dramatik  në të Lexo më tej

Ashtu si Bini, edhe ju nuk keni të drejtë, mister Advokaat

Nga Skifter Këlliçi Botuar në gazetën KOHA JONË Pas një deklarate skandaloze të-ish trajnerit holandez të Serbisë, Dik Advokaat, rreth ndeshjes Serbi-Shqipëri më 15 tetor 2014 në Beograd. Disa ditë pas ndeshjes Lexo më tej

E TEPRUAT ZOTËRINJ SOLIDARË-OPOZITARË!

Nga Rasim Bebo   Në vitin 1919, Lenini dhe Sverdllovi ecnin në korridor në Kremlin. Në anë të murit ishte vendosur një kasafortë e madhe dhe e bukur, pritej specialisti ta hapte. Lexo më tej

Mos harroni përbindëshin komunizëm!

Nga Reshat Kripa   Në historinë e kombeve të ndryshëm ka disa data që në kujtesën e popujve bëhen simbole të epokave që ato përfaqësojnë. Kështu edhe në historinë e Shqipërisë, kanë Lexo më tej

 

Ministria e Punëve të Brendshme është përgjegjësja kryesore për parandalimin dhe luftën e migracionit të parregullt

Ramiz Dërmaku

Nga Ramiz Dërmaku     Nuk  ka shifra te plota  se sa  persona e kanë lënë Republikën e Kosovës. Shume familje shqiptare po bejne orvatje titanike per ta ndaluar ekzodin, ndersa Qeveria jone heshte. Presidenti I Amerkes z. Barack OBAMA, 

LUTEMI PËR XHEVAHIR SPAHIUN!

spahiu

Nga Luan Çipi   Xhevahiri, që bënte poezi? Xhevua ynë, që pinte verë e raki? Poeti që aq bukur krijonte, hyjnizonte?   Enter your email address:Delivered by FeedBurner

2 MARS 1925: AHMET ZOGU VRET LUIGJ GURAKUQIN

Fritz Radovani

Nga Fritz Radovani   2 MARS 2015… ■Atdhetari Gjon KAMSI asht lé në Shkoder me 30 Prill 1894. Asht kenë laurue në Bari të Italisë Dr. i Shkencave Ekonomike… Trashigoi të gjitha cilsitë Atdhetare dhe kulturore të familjes sa shekullore

Zotëri ministra dhe z.Stavileci çfarë gjykimi e kish prit nga ju Mixhën Ramë me 25 fëmijë?

dibrani_nov_13

Nga Asllan Dibrani   Blerand Stavileci, “Ministrit i  Zhvillimit Ekonomik”,  i cili në emisionin Interaktiv të KTV  me deklaratat e tij i ngjasonte disa komunisteve  serbo-shqiptarë në kohen e ish-Jugosllavisë?Kur  mbronin organet e shtetit të Jugosllavisë-Serbisë , ata  i denonconin   shqiptarët

IRONIA E EVROPËS SHITET SI QYTETËRIM

Danel Cana

Nga Danel Cana Ne shqiptarët jemi të ndieshëm dhe të vëmëndëshëm ndaj ngjarjeve brënda dhe jashtë vëndit. E them me bindje të plotë se i besojmë shumë “Llogjikës”, arsyes të drejtuarit dhe qeverisjes prandaj dhe nuk na shikon bota si

Diaspora jonë është aorta e të gjitha të mirave materiale që i kemi sot në Kosovë

Islam Sadiki

VOTONI: “LISTËN NR. 2 DHE NUMRIN RENDOR NR. 11” Intervistë me Islam Sadikin, kandidat për deputet në Parlamentin e qytetit Arbon!  Intervistoi Shefqet Dibrani   Islam Sadiki, i lindur në vitin 1969 në fshatin Batushë, komuna Gjakovës. Shkollën fillore e

Kompania “Kuk-Commerc” me “Fabrikën e Metaleve” dhe”Qendrën Turistike” në bjeshkët magjepse të Dragashit!

dibrani_nov_13

Nga Asllan Dibrani   Ishte dite  Janari kur  vizituam  Kompaninë  “KUK-COMMERC” .Kjo Kompani   që nga viti 1974, filloi veprimtarin si punëtori e vogël zejtare e cila aktivitetin e vet e ka zhvilluar në një lokal të vogël me mjete të

LAPSH „NAIM FRASHËRI“ NË KANTONIN E SOLLOTHURNIT KREMTON 7 VJETORIN E PAVARËSISË SË KOSOVËS

Abas Fejzullahi

Nga Abas Fejzullahi Shkrimi i plotë në formatin PDF Derisa bashkëatdhetarët në kurbet, përpjeken me kremtue 7vjetorin e pavarësisë së Kosovës … Kosova hallemadhe, përballet, me papunësi, skamje, mjerim dhe ikjen nga vendlindja ..! Gjithsesi prek dhe lëndon bashkëatdhetarët në

TË TË DËGJOJ APO TË HESHT?

Sadulla Zendeli Daja

Nga Sadulla Zendeli Daja   TË TË DËGJOJ APO TË HESHT?      Pash Zotin çfarë po thua Më trego të të dëgjoj Apo të hesht Kur kurreshtja vjen si plesht!   Enter your email address:Delivered by FeedBurner

Teologjia është një shaka

dasareti

Nga Aurel Dasareti*   Unë gjithmonë kam respektuar fenë e të tjerëve. Siç kam thënë, ka vetëm një Zot dhe shumë njerëz të hutuar. Diskutimet e shqiptarëve në tema teologjike, ideologjike, politike kanë prirje të krijojnë probleme të reja për